Lupénka

Lupénka neboli psoriáza je neinfekční zánětlivé kožní onemocnění. Postihuje hlavně kůži, může však zasáhnout i nehty a klouby.

Základní druhy lupénky

Chronická stacionární psoriáza

Chronická stacionární psoriáza (ložisková) je nejčastější forma lupénky (trpí jí až 95 % pacientů). Vzniká buď přechodem z akutní formy nebo samostatně. Základními projevy jsou vyvýšená, ostře ohraničená, červená ložiska s šupinami na kůži trupu a končetin. Nejvíce zasahuje lokty, kolena, oblast křížové kosti. Ložiska se zvětšují a splývají do různých tvarů. Provázejí ji fáze zlepšení a zhoršení. Dále se může psoriáza vyskytovat ve vlasech, dlaních, ploskách nebo v místech kožních záhybů a na genitáliích.

Akutní exantematická psoriáza

Akutní exantematická psoriáza je často u dětí a mladých osob a většinou jí předchází angína nebo viróza. Základními projevy jsou různě velké pupínky, neštovičky nebo červená ložiska rozesetá na kůži trupu a končetin.

Lupénka postihující klouby (psoriatická artritida)

Jedná se o chronický zánět jednoho nebo více drobných kloubů, který může vést až k deformitě kloubu s úplnou ztrátou jeho funkce. Postižené klouby jsou oteklé a zarudlé. Zánět může postihovat také úpony šlach, klouby páteře, kyčle. Psoriatická artritida se podobá revmatoidní artritidě.

Z pohledu Tradiční čínské medicíny má lupénka několik příčin

Příčinou je vnitřní horko na základě rodinné dispozice, stres, nepravidelná strava či životní styl. Toto vnitřní horko je dálo komplikováno napadením zevních škodlivin jako je vítr, chlad, vlhko, horko a může přejít do blokády krve.

Horký vítr

Počáteční stádium lupénky ve formě kapkovitých ložisek, které se objevují po celém těle, zvláště v horní polovině těla. Ložiska jsou červená, pokrytá šupinami a mohou svědět. Lupénka se objevuje po bolestech v krku nebo doprovází angínu.

Horko v krvi

Velmi rychlý nástup lupénky, čím červenější, ohraničenější a rozsáhlejší jsou ložiska, tím větší je i horko. Kůže je suchá a rozpraskaná. Pacient je neklidný, event. žíznivý a kůže je vyloženě horká.

Blokáda krve s horkem

Tmavě červená nebo nafialovělá silnější ložiska, která jsou úporná, neustupující a nereagují na léčbu.

Nedostatečnost krve s větrem a suchem

Ložiska jsou méně červená, bledá či nahnědlá a jsou tenká, nerozšiřují se. Kůže je suchá, rozpraskaná.

Náprava potíží probíhá s pomocí směsí čínských bylin na míru, což je podstata léčby. Od svědění odpomůže mast z čínských bylin (zabírá výborně).

Protože neřešíme jen kožní projev, ale příčinu potíží, je možné se lupénky ve většině případů zbavit navždy, i když vám bude někdo tvrdit opak. Bez vedlejších účinků, přírodní cestou. Je však třeba počítat s delší dobou nápravy.

autor: Petr Khür
zdroj: praxe, semináře Tradiční čínské medicíny
www.fytoterapeut.cz